![]() Το αντιτορπιλικό Leberecht Maass. | |
Πληροφορίες | |
---|---|
Τύπος και κλάση | Αντιτορπιλικό Τύπου 1934. |
Ονομασίες | Ονομάσθηκε προς τιμήν του υποναύαρχου Λέμπερεχτ Μάας (Leberecht Maass). |
Παραγγελία | 7 Ιουλίου 1934 |
Ναυπηγείο | Deutsche Werke, Κίελο |
Έναρξη ναυπήγησης | 15 Οκτωβρίου 1934 |
Καθέλκυση | 18 Αυγούστου 1935 |
Ένταξη σε υπηρεσία | 14 Ιανουαρίου 1937 |
Γενικά χαρακτηριστικά | |
Εκτόπισμα | 2223 LT |
Μήκος | 119 m (ολικό) 114 m (στην ίσαλο) |
Πλάτος | 11,3 m |
Βύθισμα | 4,23 m |
Ταχύτητα | 36 kn |
Αυτονομία | 1825 ναυτικών μιλίων, με ταχύτητα πλεύσης 19 kn |
Πλήρωμα | 325 αξιωματικοί, υπαξιωματικοί και ναύτες |
Οπλισμός | 5 πυροβόλα των 12,7 cm 4 αντιαεροπορικά πυροβόλα των 3,7 cm 6 αντιαεροπορικά πυροβόλα των 2 cm 8 τορπιλοσωλήνες των 53,3 cm 60 νάρκες 32-64 βόμβες βυθού |
![]() | |
Το Z1 Leberecht Maass ήταν γερμανικό αντιτορπιλικό του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου, το πρώτο της κλάσης (τύπου) 1934. Ονομάσθηκε έτσι προς τιμήν του υποναύαρχου Λέμπερεχτ Μάας (Leberecht Maass) που ήταν διοικητής του γερμανικού στόλου στη ναυμαχία της Ελιγολάνδης τον Αύγουστο του 1914.[1] Μερικές ημέρες μετά την γερμανική επίθεση στην Πολωνία, το Ζ1 συμμετείχε μαζί με ακόμα ένα αντιτορπιλικό σε αποτυχημένη επίθεση ενάντια σε πολωνικά πλοία που ήταν αγκυροβολημένα στη ναυτική βάση της χερσονήσου Χελ. Το Leberecht Maass υπέστη ελαφρές αβαρίες στην επίθεση αυτή. Η σύντομη επιχειρησιακή πορεία του έληξε άδοξα στα μέσα Φεβρουαρίου 1940 στη Βόρεια Θάλασσα, όταν γερμανικό βομβαρδιστικό το έπληξε με τις βόμβες του με αποτέλεσμα να αχρηστευθεί το πηδάλιο. Στη συνέχεια το σκάφος είτε έπεσε σε ζώνη ναρκοθετημένη από τους Βρετανούς είτε χτυπήθηκε ξανά από βόμβες με συνέπεια να βυθισθεί και να χαθεί το μεγαλύτερο μέρος του πληρώματος του.